Co zwiedzać w Krakowie i okolicach

Co zwiedzać w Krakowie i okolicach

Kraków w ostatnich latach stał się główną atrakcją turystyczną w naszym kraju. Miasto usytuowane jest w południowej Polsce nad rzeką Wisłą i zajmuje drugie miejsce pod względem liczby mieszkańców oraz powierzchni w kraju, zaraz za Warszawą. Warto przypomnieć, że do 1795 roku to właśnie Kraków był stolicą Polski. Specyficzna zabudowa, niepowtarzalny klimat oraz szereg doskonale zachowanych zabytków, powodują, że Kraków to wprost wymarzona miejscowość dla turystów i przyjezdnych. To nie przypadek, że tłumy z całego świata, regularnie odwiedzają to magiczne miasto.

Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie

Jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Krakowa jest Zamek Królewski na Wawelu. Ta efektowna rezydencja królewska położona jest na Wawelskim Wzgórzu, które wraz ze Starym Miastem zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco w 1978 roku. Burzliwa historia Polski spowodowała, że na przestrzeni wieków zamek był wielokrotnie rozbudowywany i odnawiany. Na Wawelu znajduje się również słynna Katedra Wawelska – miejsce koronacji i spoczynku królów Polski. Pochowani są tu niemal wszyscy polscy królowie od Władysława Łokietka, aż po Stanisława Leszczyńskiego, jak również członkowie rodzin królewskich, biskupi krakowscy oraz przywódcy polityczni.

Sukiennice na Rynku Głównym w Krakowie

Najchętniej odwiedzaną przez turystów częścią Krakowa jest bez wątpienia Stare Miasto. To najstarszy wycinek miasta, którego układ nie zmienił się od czasów średniowiecza. Obszar zewsząd otaczają Planty, czyli park miejski, zlokalizowany w miejscu dawnych fortyfikacji obronnych. W centrum Starego Miasta położony jest Rynek Główny, na którym znajdują się najpopularniejsze krakowskie zabytki: kościół Mariacki, Sukiennice i wieża ratuszowa.

Bazylika Mariacka to jeden z najważniejszych i najsłynniejszych kościołów w całej Polsce. Wewnątrz bazyliki znajduje się ołtarz mariacki, wykonany przez Norymberskiego rzeźbiarza, Wita Stwosza. Z wyższej wieży kościoła, zwanej hejnalicą, co godzinę rozbrzmiewa hejnał mariacki. Melodia odgrywana jest kolejno na cztery strony świata i zgodnie z legendą, urywa się w momencie, w którym niegdyś wykonujący ją strażnik został ugodzony tatarską strzałą.

Nieopodal bazyliki, w centralnej części Rynku Głównego mieszczą się zabytkowe Sukiennice. Wewnątrz charakterystycznego budynku, tłumnie odwiedzanego przez turystów, znajdują się dwa rzędy kramów, które zamiast sukna, oferują rozmaite pamiątki oraz rękodzieło na sprzedaż. To tutaj znajduje się również wejście do podziemi rynku, gdzie na zwiedzających czeka nietuzinkowa wystawa, ukazująca średniowieczny Kraków z zupełnie innej perspektywy.

Krakowski Kazimierz

Jednym z najbardziej znanych obszarów miasta jest Krakowski Kazimierz. Ta słynna dzielnica stanowi jedno z najważniejszych ośrodków życia kulturalnego i artystycznego w Krakowie. Znajduje się tu niezliczona ilość kawiarni, klubów, galerii artystycznych i oczywiście zabytków. Unikatowy klimat i charakter tego miejsca sprzyja zarówno kontemplacji, jak i dobrej zabawie. Latem na Kazimierzu organizowane są liczne koncerty oraz imprezy kulturalne, a wśród nich Festiwal Kultury Żydowskiej, który co roku gromadzi dziesiątki tysięcy uczestników.

Nie sposób wymienić wszystkich wartych odwiedzenia obiektów w Krakowie – są ich wręcz setki, dlatego serdecznie zachęcamy do wynajęcia busa w naszej wypożyczalni na lotnisku Balice. Przestronny i komfortowy van umożliwi Państwu swobodne przemieszczanie się po Krakowie i wygodne zwiedzanie miasta w większej grupie osób.

Ponadto, w niedalekiej odległości od Krakowa, znajduje się co najmniej kilka miejsc, godnych polecenia dla turystów. Wśród nich są między innymi Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Kopalnia soli „Wieliczka” oraz miasto Wadowice, w którym przyszedł na świat papież Jan Paweł II. Nieco dalej od Krakowa zlokalizowane jest Zakopane, czyli tzw. zimowa stolica Polski. Zakopane to największa miejscowość położona w bezpośrednim sąsiedztwie Tatr – najwyższego pasma górskiego w Polsce, które cieszy się niegasnącą popularnością wśród miłośników wspinaczki czy sportów zimowych. Warto tutaj nadmienić, że nasza wypożyczalnia busów organizuje transfery oraz wycieczki do wyżej wymienionych miejsc. Wszystkich zainteresowanych, serdecznie zapraszamy do zarezerwowania busa online za pośrednictwem naszego formularza.